Novinky

Jak si nejlépe vybrat mobilní aplikaci pokladny a plnit tak povinnosti EET

31. leden 2017 • EET

Mobilní aplikace a EET. Zvolte si správnou strategii pro výběr technického řešení pro váš malý nebo střední byznys. Kvalitní mobilní aplikace může být tou správnou cestou a vhodným kompromisem.

EET pokladnasonet

Myslela jsem si, že není asi nic jednoduššího, než si sednout k počítači a napsat pro vás podnikatele článek o tom, jaké možnosti nabízí v současné době český trh ohledně řešení pro EET.

Domnívala jsem se, že by neměl být žádný problém vybrat si z nabídek to správné řešení pro malý a střední byznys, který dokáže zajistit povinnosti podnikatelů vyplývající ze Zákona o evidenci tržeb. Poté, co jsem si na internetu udělala průzkum aktuálních nabídek, jsem ke svému úžasu zjistila, kolik „nových“ a „skvělých“ produktů se objevilo. Nabyla jsem pocitu, že přestože se na trhu platebních terminálů a s nimi spojených technických řešení pohybuji již 12 let, i mně samotné činí problém se ve všech oborových nabídkách rozumně zorientovat.  Začala jsem přemýšlet o tom, jak bych se asi rozhodla já, kdybych EET povinnost musela plnit – jako podnikatel, který se musí včas rozhodnout pro řešení, které je pro jeho živnost nejoptimálnější.

Došla jsem k závěru, že kdybych byla takový podnikatel, určitě by mě zajímalo řešení mobilní aplikace pro tablet nebo chytrý telefon. Důvod je jasný. Ráda bych využila svých stávajících zařízení a nebyla tak nucena opět investovat do dalšího hardwaru.

Nemám ráda závazky, proto mé první vyřazovací kritérium bylo také to, že nechci být smluvně vázaná na minimální období. Pokračovala jsem dále ve vyřazování pro mě ne zcela výhodných nabídek a skupina kandidátů se začala zmenšovat.

Důležitým kritériem také je, kolik skladových položek systém může spravovat. Musela jsem si spočítat, kolik položek mám standardně na skladě – a tudíž je budu potřebovat dostat do pokladního systému aplikace. Můj obchod se určitě bude rozrůstat, ze seznamu poskytovatelů mobilních aplikací pro EET jsem proto vyloučila všechna nabízená řešení, která nabízí méně jak 100 skladovacích položek. Dalším z kritérií pro mne určitě byla možnost napojení aplikace na pokladní nebo účetní systém. To znamenalo vybrat řešení, které standardně v balíčku nabízí tzv. API rozhraní pro napojení na jiné systémy.

Selekcí výše uvedených kritérií jsem si tak z původní poměrně velké množiny aplikací vybrala zhruba 10 řešení, která nejvíce vyhovovala mým kritériím. Finální rozhodnutí už v mém případě nebylo o kvalitě, ale o pořizovací ceně.

Stanovila jsem si dvě cenová kritéria, podle kterých jsem si vybrala do nejužšího výběru 3 nejvýhodnější řešení:

  1. Pořizovací cena – jako podnikatel získávám pro pořízení technického vybavení EET slevu na dani ve výši 5.000 Kč. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla, že do zvoleného řešení, včetně tiskárny účtenek budu investovat maximálně 6.000 Kč.
  2. Údržba systému – zde je má volba celkem jasná. Každý podnikatel občas při technických problémech, které se vyskytnou, potřebuje, aby jeho systém běžel na 100 % – a v souladu s legislativou. Proto jsem si vybrala produktový balíček, který takovou údržbu nabízel. S tím bohužel také souvisí i dodatečné náklady v podobě měsíčního paušálního poplatku. Nicméně, zvolila jsem si poplatek za servisní služby, který byl do 100 Kč měsíčně.

Výsledkem celého procesu bylo to, že jsem si mohla nakonec vybrat z řešení, která vypadala nejvýhodněji pro můj byznys. A toho nejlepšího, zkrátka „vítěze“ jsem si nakonec vybrala pocitově, jen dle sympatií webových stránek :), jsem prostě žena.

A která řešení mobilní aplikace byste si vybrali vy?

Přeji vám hodně úspěchů při správném výběru.
Lenka Bukalová, Sonet, společnost s.r.o.

Zpět na všechny články